Managed Services
A hálózati és az IT Security megoldások szakértője
A hálózati és az IT Security megoldások szakértője
A kiberbűnözők inkább az embereket, mintsem a rendszereket veszik célba. A fenyegetések ugyanis több mint 99 százalékánál emberi interakcióra van szükség egy támadás indításához – ilyen lehet például egy fájl megnyitása vagy egy linkre kattintás. Épp ezért a vállalati biztonsági rendszerek beszerzése mellett elengedhetetlen, hogy kiemelt figyelmet fordítsunk arra, hogy a munkatársakat a tudatos és biztonságos eszközhasználatra tanítsuk!
A legkisebbtől a legnagyobb vállalatokig rengetegen fordulnak a felhő alapú szolgáltatások felé, hiszen ezáltal hihetetlenül egyszerűvé válik a céges adatok, információk biztonságos tárolása. Ugyanakkor, ahogy semmi, a cloudrendszerek sem tökéletesek. Miközben rengeteg előnye van a felhőbe mentés lehetőségének, tartalmaz bőven kockázatokat is, amik felett nem szabad átsiklani.
A digitális korban az informatikai infrastruktúra az üzleti világ gerincét alkotja, ám ennek hatékony működtetése és védelme még mindig jelentős kihívások elé állíthatja a cégeket. Az IT rendszerek állandó felügyeletet, frissítéseket és komplex szakmai ismereteket követelnek meg. Épp ezért azt a kérdést, hogy a vállalatoknak saját IT csapatot érdemes-e alkalmazni vagy a menedzselt szolgáltatások (MSP) felé kellene inkább fordulni, egyre többen feszegetik.
Az IoT technológia robbanásszerű növekedése és elterjedése óriási kihívásokat jelent az IT biztonságra nézve. Az internetre csatlakoztatott IoT eszközök növekvő száma miatt – amelyek közül számos korlátozott erőforrásokkal, gyenge védelemmel vagy nem frissíthető firmware-rel rendelkezik –, a biztonsági rések és sebezhetőségek egyre gyakoribbá válnak.
A vállalati hálózatok folyamatosan fejlődnek, egyre bonyolultabbá válnak, így az informatikai infrastruktúra és a biztonsági rendszerek is egyre terheltebbek. A rohamos digitális fejlődés és az online világ bővülése számtalan lehetőséget kínál a vállalatok számára, ugyanakkor komoly kockázatokat is hordoz magában. A hálózatokban zajló események átláthatatlanná válhatnak, sőt a fenyegetések megtalálása és megelőzése is akadályokba ütközhet. Ebben a környezetben egy hatékony monitoring rendszer elengedhetetlenül fontos az üzleti siker és az adatbiztonság szempontjából.
Az elmúlt évtizedekben a mesterséges intelligencia (AI) olyan forradalmi változásokat hozott, amelyek életünk szinte minden területén érezhetők. A globális piac összes szereplője valamilyen szinten átalakult, működését megváltoztatta. Az elkövetkező években – legalábbis az előrejelzések szerint – ennek az iránynak csak a felerősödése várható.
Mostanában a felhőalapú alkalmazások, szolgáltatások nagyon népszerűek. Vagyis WAN oldalon elegendő, ha jó internetkapcsolatunk van?
Legyen szó kis-, közepes- vagy nagy multinacionális vállalatról, az IT ma már minden szervezet működtetéséhez elengedhetetlen. Ezek az informatikai rendszerek viszont nemcsak egyszeri beüzemelést, hanem folyamatos felügyeletet igényelnek, az eszközök naprakészen tartása mellett – a kockázatmentes mindennapokat csakis így lehet biztosítani. Mindez az IT-s kollégák részéről rengeteg időt és minőségi szakmai hátteret követel meg.
Az IT biztonság terén tapasztalható gyors technológiai fejlődés és a digitális világ térnyerése jelentős kihívások elé állítja a cégeket. A vállalati IT biztonság kiépítése és fenntartása egyre inkább kulcsfontosságú tényezővé válik, hiszen az üzleti adatok és az ügyfelek személyes információinak védelme elengedhetetlen a gördülékeny működéshez. Ahogy az informatikai fenyegetések is egyre összetettebbé válnak, úgy kell a vállalatoknak is alkalmazkodniuk és hatékony védelmi stratégiákat kialakítaniuk.
Évről évre egyre magasabb szintet ér el a digitális eszközöktől való függőségünk. A digitalizáció életünk szinte minden területére kiterjed: jelen van az oktatásban, a munkahelyeken, hatással van az emberek szabadidejére és a kapcsolatkora is. Az online térre ma már a társadalom, illetve az emberi fejlődés alappilléreként tekintünk. Rengeteg előremutató és pozitív hatása mellett azonban kockázatokat is rejt magában. Az online világ térhódításával egyidejűleg ugyanis a kiberbűnözők is egyre fenyegetőbb módszereket fejlesztenek ki.
A PANOR Informatika Zrt. az elsők között telepített Palo Alto 1400-as sorozatú tűzfalat Magyarországon.
Sokan túlkomplikálják az informatikai biztonság kérdését, pedig rendkívül egyszerű is lehet. Védeni kell a hálózatunkat, az eszközeinket, leginkább az internet irányából, azon alkalmazások mentén, melyeket használunk. Így akár még az ismeretlen, újgenerációs fenyegetésekre is fel lehet készülni. Mert kár tagadni, a kiberbűnözők mindig egy-két lépéssel előrébb járnak, az IT security gyártói csak őket követik. A szükséges biztonsági intézkedésekkel azonban a támadások kivédhetők, az adatvesztések megelőzhetők, a kockázati tényezőkre pedig fel lehet készülni.
Vannak olyan téves beidegződések, óvatlanságok, amelyeket a rendszeres figyelmeztetések ellenére is rendre elkövetünk. Az IT biztonság terén azonban ezek az apróságok is sokat számíthatnak, jókora kockázatot rejthetnek magukban.
Az adatvédelem rendkívül fontos szerepet játszik az IT biztonságban. Nem is csoda, hiszen az online térben tárolt információk jelentős értéket képviselnek, emiatt az ezekhez való illetéktelen hozzáférés, az adat manipulációja vagy elvesztése súlyos következményekkel járhat. Az IT biztonság célja az adatok, az információs rendszerek és a hálózatok védelme az adathalászattól, a rosszindulatú programoktól, a kiberbűnözéstől és más fenyegetésektől.
Az információ technológia ma már minden szervezet számára elengedhetetlenül fontos. Azonban a hihetetlenül gyors digitális fejlődésnek és az élet egyre több szegmensének online térbe való átkerülése miatt, egyre összetettebbé és kiszámíthatatlanabbá válik az informatikai biztonság kérdése. Ezért kiemelten fontos, hogy mindenki tisztában legyen az alapvető IT biztonsági kihívásokkal és azzal, hogyan védekezhet ellenük.
A cégek nagy része még mindig nem tart eléggé a kiberbiztonsági fenyegetésektől. A kisvállalkozások esetében gyakori tévhit, hogy túlságosan kicsik ahhoz, hogy célponttá váljanak. A nagyok pedig magas, áttörhetetlen falak nyugalmát élvezik, legalábbis ezt hiszik. A hamis biztonságérzet azonban sokszor megbosszulja önmagát.