Digitális dilemmák: saját IT csapat vagy menedzselt szolgáltatások?

Legyen szó kis-, közepes- vagy nagy multinacionális vállalatról, az IT ma már minden szervezet működtetéséhez elengedhetetlen. Ezek az informatikai rendszerek viszont nemcsak egyszeri beüzemelést, hanem folyamatos felügyeletet igényelnek, az eszközök naprakészen tartása mellett – a kockázatmentes mindennapokat csakis így lehet biztosítani. Mindez az IT-s kollégák részéről rengeteg időt és minőségi szakmai hátteret követel meg.

A vállalatoknak két lehetőségük van informatikai rendszereik üzemeltetésére: saját csapatot alkalmaznak vagy pedig kiszervezik a munkát. Azt azonban fontos leszögezni, hogy nem egyszemélyes feladatról beszélünk  – egyrészt átfogó szakmai ismeretekre van szükség, amivel csak kevesen rendelkeznek, másrészt megterhelő a megbízás elvégzése, amit csak a legritkább esetben képes egyetlen ember ellátni.

Szakértő csapat házon belül 

Első körben a legtöbb vállalat házon belül próbálja megoldani a hálózat menedzselését. Saját csapat támogatását veszik igénybe, akik napi nyolc órában figyelik a rendszert, az esetleges hibákat, kibertámadásokat felismerik és azonnal reagálnak azokra. A gond csak az, hogy ezzel még mindig a nap csak egy bizonyos részében biztosított a felügyelet – a hackerek viszont nem csak munkaidőben dolgoznak. 

Ráadásul, nem sok vállalat képes fenntartani egy olyan csapatot, amely valódi szakemberekből áll, így pedig minden hibára a legnagyobb szakértelemmel reagál, illetve oldja meg azt. Nem csak az IT szektorban állandósult, igen magas munkabérekről van szó! Még ha rendelkezésre is áll a szükséges anyagi háttér, a munkaerőhiány akkor is gátat szabhat a csapatépítésnek. Ahogy arról korábbi cikkünkben is beszámoltunk, 2023-ban akár 26 ezer informatikus is hiányozhat a piacról. A kereslet és a kínálat között egyre nagyobb szakadék tátong, ami már a vállalatok mindennapi működését, előrelépését is hátráltathatja. 

Menedzselt szolgáltatás (MSP) 

A fentiekben felvázolt problémák miatt egyre többen bízzák a teljes infrastruktúrát külsős csapatra, azaz egyre többen a menedzselt szolgáltatás mellett kötelezik el magukat. Ez konkrétan mit is takar? A menedzselt szolgáltató a teljes vállalati infrastruktúra üzemeltetését átveszi. A szakértőkből álló külsős csapat a nap 24 órájában megfigyeli a hálózatot, különböző monitorozó programok segítségével. Az esetleges hibákra az MSP partner azonnal reagál, a problémát lokálisan vagy a service centerből kezeli és megoldja. 

A menedzselt szolgáltatás keretein belül a vállalatok teljes körű infrastruktúrát és kiszolgálást kapnak, egy kézből, havidíjas konstrukcióban. Így a cégeknek nem kell drága készülékekbe fektetni, nem szükséges külön rendszergazdát, informatikai csapatot, IT szakembereket alkalmazni. Egy cég biztosítja az eszközöket és a 0-24 órás kiszolgálást. 

Az alábbi ábra egy tipikus MSP telepítési módot szemléltet, amelyben az menedzselt szolgáltató több bérlői fiókot kezel. 

Az MSP népszerűsége folyamatosan növekszik, egyre több cég gondolkodik a vállalati informatika átalakításában. A HP forgalmazója, az Aruba felmérései is alátámasztják ezt, amelyek szerint 2024-ben már a vállalatok 69 százaléka a menedzselt szolgáltatás igénybevételével üzemelteti majd a teljes vállalati infrastruktúrát. 

PANOR Informatika azonban nem vár 2024-ig! Az Aruba partnereként a menedzselt szolgáltatás biztosításával már ma megoldást kínálunk a vállalati infrastruktúra gördülékeny, problémamentes üzemeltetésére. 

A vállalati IT biztonság kiépítése: stratégiák és gyakorlatok

Az IT biztonság terén tapasztalható gyors technológiai fejlődés és a digitális világ térnyerése jelentős kihívások elé állítja a cégeket. A vállalati IT biztonság kiépítése és fenntartása egyre inkább kulcsfontosságú tényezővé válik, hiszen az üzleti adatok és az ügyfelek személyes információinak védelme elengedhetetlen a gördülékeny működéshez. Ahogy az informatikai fenyegetések is egyre összetettebbé válnak, úgy kell a vállalatoknak is alkalmazkodniuk és hatékony védelmi stratégiákat kialakítaniuk.

Az alábbiakban bemutatunk néhány stratégiát és gyakorlatot, amelyek segíthetnek a vállalatoknak hatékonyan védekezni az informatikai fenyegetések ellen.

Risk elemzés és stratégia kidolgozás

Kezdjük azzal, hogy azonosítjuk és értékeljük a vállalatot fenyegető kockázatokat. Vizsgáljuk meg az IT infrastruktúrát, az adatokat, a rendszereket és az alkalmazottakat érő veszélyeket. Ezután dolgozzunk ki egy stratégiát, amely meghatározza a szükséges biztonsági intézkedéseket, és rögzíti a teendőket egy esetleges incidens esetén.

Erősített hozzáférési felügyelet

Alakítsunk ki egy hatékony hozzáférési felügyeleti rendszert a vállalati hálózaton és a rendszereken. Az alkalmazottak csak a szükséges tartalmak eléréséhez kapjanak jogosultságot, rendszeresen újítsuk meg jelszavainkat és ösztönözzük erre kollégáinkat és beosztottainkat is. Használjunk kétfaktoros azonosítást, például azonosító kódot küldő mobil alkalmazásokat.

Tűzfal és hálózati védelem

Használjunk megbízható tűzfalakat és más védelmi megoldásokat a vállalati hálózatban. Az ilyen eszközök segítenek az ismeretlen fenyegetések és a rosszindulatú szoftverek elleni védelemben. Tartsuk naprakészen az eszközök firmware-ét, és alkalmazzuk a legfrissebb biztonsági frissítéseket.

Adatvédelem és titkosítás

Fontos, hogy az adatokat megfelelően védelmezzük. Titkosítsuk az érzékeny információkat mind az adatátvitel, mind az adattárolás során. A vállalat kell, hogy rendelkezzen egy adatvédelmi politikával, amely meghatározza az adatkezelés szabályait és a biztonsági eljárásokat.

Személyzeti edukáció és a tudatosság fejlesztése

Képezzük ki az alkalmazottakat az IT biztonsági gyakorlatokban és a fenyegetések felismerésében. 

Az IT biztonság szerepe a vállalati világban napról napra növekszik, és az informatikai fenyegetések száma is folyamatosan gyarapszik. Az előzőekben bemutatott stratégiák és gyakorlatok lehetővé teszik a vállalat számára, hogy hatékonyan védekezzen az IT veszélyekkel szemben. A vállalatok, akik ezeket a stratégiákat és gyakorlatokat alkalmazzák, jobban felkészültek lesznek a jövő kihívásaira és biztonságban tudhatják az értékes információikat, illetve az ügyfelek adatait.

PANOR Informatika Zrt. ismeri és nagy tapasztalattal alkalmazza azokat a stratégiákat és gyakorlatokat, amelyek a vállalati IT biztonságot garantálják. 

A legújabb fejlemények az IT biztonság terén: kiberbiztonsági trendek és előrejelzések

Évről évre egyre magasabb szintet ér el a digitális eszközöktől való függőségünk. A digitalizáció életünk szinte minden területére kiterjed: jelen van az oktatásban, a munkahelyeken, hatással van az emberek szabadidejére és a kapcsolatkora is. Az online térre ma már a társadalom, illetve az emberi fejlődés alappilléreként tekintünk. Rengeteg előremutató és pozitív hatása mellett azonban kockázatokat is rejt magában. Az online világ térhódításával egyidejűleg ugyanis a kiberbűnözők is egyre fenyegetőbb módszereket fejlesztenek ki. 

Az IT security területén folyamatosan történnek fejlemények, változások, számos új kiberbiztonsági trend jelent meg az elmúlt időszakban. Az alábbiakban összeszedtük a legfontosabb irányvonalakat és előrejelzéseket. 

Erősödő adatvédelmi és adatbiztonsági szabályozás

Az adatvédelem és adatbiztonság területén egyre szigorúbb szabályozások és jogszabályok jelennek meg világszerte, az egyre gyakrabban és egyre nagyobb károkat okozó kibertámadások miatt. Az EU általános adatvédelmi rendelete (GDPR) például jelentős hatást gyakorolt az adatvédelmi gyakorlatokra, de más országok is hasonló szabályozásokat vezetnek be.

Fokozódó kockázatok az IoT (Internet of Things) területén

Az IoT alatt azokat a mindennapokban használt eszközöket értjük (pl. autók, pénztárgépek, háztartási gépek), amelyek az interneten keresztül is elérhetőek, és képesek egymással akár önállóan is kommunikálni. 

Az IoT eszközök száma folyamatosan növekszik, és ezáltal nő a kiberbiztonsági kockázat is. A rosszul biztosított vagy sérülékeny IoT eszközök könnyű célpontok lehetnek a támadók számára, akik kihasználhatják azokat a hálózatokhoz való hozzáférés megszerzésére vagy adatok lopására. 

Növekvő számú és egyre összetettebb kibertámadások 

A kiberbűnözők folyamatosan fejlesztik támadási módszereiket, egyre összetettebb és célzottabb támadásokat hajtanak végre. A zsarolóvírusok, a malware támadások és a távoli hozzáférést lehetővé tevő sérülékenységek kihasználása csak néhány példa a gyakori támadási módszerekre.

Mesterséges intelligencia és gépi tanulás alkalmazása 

Az AI és a gépi tanulás alkalmazása egyre erőteljesebben jelen lévő terület az IT biztonságban. Az adatok elemzésével és a viselkedési mintázatok felismerésével az AI-alapú megoldások segítenek az azonosításban és a támadások korai észlelésében. De persze az AI előnyeit nem csak az IT security szakértői, a kiberbűnözők is előszeretettel használják ki. 

Ransomware támadások 

A zsarolóvírusok továbbra is jelentős fenyegetést jelentenek. A kiberbűnözők gyakran célba veszik a vállalatokat és kormányzati szerveket, a ransomware segítségével titkosítják az adatokat, majd váltságdíjat követnek. A szervezetek számára ezzel akár milliárdos károkat is okozhatnak. 

Az IT biztonság terén tapasztalható folyamatos változások és új kihívások miatt kulcsfontosságú, hogy mindig lépést tartsunk a fejlesztésekkel. Az adatvédelmi és adatbiztonsági szabályozás erősödése, az IoT eszközökben rejlő növekvő kockázatok, az egyre összetettebb kibertámadások és az AI-alapú megoldások terjedése mind-mind arra késztetnek minket, hogy mindig egy lépéssel előrébb járjunk, és hatékony védelmi stratégiákkal védjük meg adatainkat és infrastruktúránkat. Az IT security terén kulcsfontosságú a folyamatos tanulás és fejlődés, valamint a proaktív megközelítés, hogy lépést tudjunk tartani az egyre komplexebb kiberfenyegetésekkel és biztonságos környezetet teremthessünk.

PANOR Informatika Zrt. a legmodernebb megoldásokkal és szakértői csapattal áll ügyfelei rendelkezésére, a biztonságos jövőért.