Ez lehet a vállalati IT jövője?

A digitális korban az informatikai infrastruktúra az üzleti világ gerincét alkotja, ám ennek hatékony működtetése és védelme még mindig jelentős kihívások elé állíthatja a cégeket. Az IT rendszerek állandó felügyeletet, frissítéseket és komplex szakmai ismereteket követelnek meg. Épp ezért azt a kérdést, hogy a vállalatoknak saját IT csapatot érdemes-e alkalmazni vagy a menedzselt szolgáltatások (MSP) felé kellene inkább fordulni, egyre többen feszegetik. 

A vállalati IT legfőbb kihívásai

Az informatikai rendszerek professzionális megtervezése, telepítése és biztonságos működtetése az üzleti siker egyik kulcsfontosságú eleme. A saját IT csapat alkalmazása egyszerű megoldásnak tűnhet, azonban számos problémával járhat. Az IT szakértők magas bérigénye, a munkaerőhiány és a szükséges szakmai háttér fenntartása egyre nagyobb kihívást jelent a vállalatok számára. Ráadásul a belsős csapatok nem mindig tudják garantálni a napi 24 órás felügyeletet, amire az egyre fejlettebb kibertámadások korában mindenképp szükség mutatkozik.

A digitális dilemmákra a menedzselt szolgáltatás adhat választ? 

A menedzselt szolgáltatás a vállalatok számára egy teljes körű üzleti IT szolgáltatást nyújt. A szolgáltató a vállalati infrastruktúra üzemeltetését és felügyeletét egyaránt magára vállalja. Egy kézből kínálja a teljes kiszolgálást, így a vállalati beruházások nem kell, hogy az eszközökre és a szakemberek foglalkoztatására irányuljanak. A szakértőkből álló külsős csapat folyamatosan figyeli a hálózatot, a különböző monitorozó eszközök segítségével azonnal észlelik a hibákat és a kibertámadásokat, így gyorsan reagálnak a problémákra. Ez biztosítja a vállalatok számára a kockázatmentes mindennapokat, miközben lehetővé teszi az IT költségek optimalizálását.

Az MSP a vállalati IT jövője?

Az MSP egyre népszerűbb megoldásnak számít a vállalatok körében. Az Aruba által végzett felmérések szerint 2024-ben várhatóan már a vállalatok 69 százaléka választja a menedzselt szolgáltatások igénybevételét a teljes vállalati infrastruktúra üzemeltetéséhez. Az MSP hatékony és gazdaságos megoldást nyújt a vállalatok számára, ugyanis segíti a cégeket az IT kihívások leküzdésében és a digitális siker elérésében. 

PANOR az Aruba partnereként kínál megoldást a vállalati infrastruktúra gördülékeny, problémamentes üzemeltetésére. 

Mit foglal magában a PANOR MSP szolgáltatása

  • Meglévő aktív és passzív rendszerek biztosítása. 
  • Kábelezési hálózatok javítása, bővítése. 
  • Aktív eszközök installációja. 
  • Meglévő aktív eszközök kezelése. 
  • A TELJES rendszer felügyelete. 
  • Reporting és monitoring: teljes körű felügyelet új és meglévő eszközökre, gyártóktól függetlenül. 
  • Riasztás és hibaelhárítás: kialakuló problémák előre jelzése, proaktív monitorozás, szükség esetén hibaelhárítás. 
  • Racionalizáció és automatizáció lehetőségeinek kihasználása. 

MSP szolgáltatásunk egy olyan hatékony infrastruktúrát biztosít, amellyel partnereink is többet tudnak keresni!

Az informatikai kihívások korában az MSP hatékony megoldást kínál a vállalatoknak, hogy megbirkózzanak a digitális kihívásokkal. A teljes körű üzleti IT szolgáltatás révén olyan szakértői segítséget kapnak, amely lehetővé teszi a hatékonyabb működést és a versenytársakkal szemben is előnyös helyzetbe kerülhetnek a digitális térben.

Az IoT és az IT biztonság: kihívások és megoldások

Az IoT technológia robbanásszerű növekedése és elterjedése óriási kihívásokat jelent az IT biztonságra nézve. Az internetre csatlakoztatott IoT eszközök növekvő száma miatt – amelyek közül számos korlátozott erőforrásokkal, gyenge védelemmel vagy nem frissíthető firmware-rel rendelkezik –, a biztonsági rések és sebezhetőségek egyre gyakoribbá válnak. 

Mit értünk konkrétan IoT alatt? 

Az IoT az Internet of Things rövidítéséből származik, amit magyarra „dolgok interneteként” fordíthatnánk. Ez alapvetően olyan eszközöket foglal magában, amelyeket elsősorban nem kommunikációs céllal hoztak létre, de a technológia fejlődésével „felokosították”. Ilyen például a TV, mosógép, autó, tehát csupa olyan eszköz, aminek kiválóan definiált funkciója van a kommunikáción túl. 

Milyen IT kihívásokat tartogat magában az IoT? 

Az IoT eszközök megjelenése, ahogy a mindennapjainkat, úgy az üzleti világot is átalakították, számos területen jelentős segítséget jelentenek és hatékonyságnövekedést eredményeznek. Jelenlétük azonban jókora veszélyforrást is tartogat magában IT security szempontból. Az alábbiakban összeszedtük a kulcsfontosságú okokat, amelyek miatt az IoT környezet jelentős kihívásokat jelent az informatikai biztonság számára.

1. Gyenge alapértelmezett beállítások

Sok IoT eszköz alapértelmezett felhasználónévvel és jelszóval érkezik, majd nem kéri a vásárlót a jelszó megváltoztatására. Annak megakadályozása érdekében, hogy a támadók könnyen hozzáférjenek az eszközökhöz, fontos, hogy az alapértelmezett beállításokat erősebb hitelesítési módszerekkel, például egyedi felhasználói fiókokkal és erős jelszavakkal helyettesítsük.

2. Firmware sebezhetőségek

Az IoT eszközök gyakran olyan firmware-rel, tehát olyan rögzített, kis méretű programokkal vannak felruházva, amelyeket nem lehet frissíteni vagy amelyeket a felhasználók nem aktualizálják rendszeresen. Ennek orvoslására rendszeres firmware frissítéseket kell biztosítani a sebezhetőségek javítására és friss biztonsági funkciók bevezetésére.

3. Adatvédelem és titkosítás

Az adatok védelme, titkosítása és biztonságos tárolása alapvető fontosságú, ezek azonban az IoT eszközöknél sokszor hiányosak. Megfelelő adatvédelmi intézkedéseket, például erős titkosítást és biztonságos adatátvitelt kell bevezetni.

4. Hálózati biztonság

Az IoT eszközök általában hálózathoz kapcsolódnak, ezért a hálózati biztonság rendkívül fontos. Az eszközök elszigetelése más hálózati eszközöktől és megfelelő tűzfalak, hálózati szegmentáció és hozzáférési szabályok felállítása lehet a megoldás.

5. Fizikai biztonság

Az IoT eszközök fizikailag sebezhetőek lehetnek, például az eszközökhöz való fizikai hozzáférés révén. Ez ellen megfelelő biztonsági intézkedésekkel kell védekezni, például az eszközök lezárásával, a fizikai hozzáférés ellenőrzésével és a hardver manipulálása elleni védelemmel.

Az IoT és az IT biztonság kéz a kézben járnak, a fenyegetésekkel való szembenézés során a megfelelő megoldások és stratégiák kialakítása elengedhetetlen. Az informatikai biztonság fejlődése és az IoT terjedése párhuzamosan halad, hiszen csak a megfelelő védelemmel lehet garantálni a digitális jövő biztonságát. 

PANOR Informatika Zrt. ismeri és nagy tapasztalattal alkalmazza azokat a stratégiákat és gyakorlatokat, amelyek a vállalati IT biztonságot garantálják. 

Átlátható és biztonságos digitális környezet egyszerűen? Lehetséges!

A vállalati hálózatok folyamatosan fejlődnek, egyre bonyolultabbá válnak, így az informatikai infrastruktúra és a biztonsági rendszerek is egyre terheltebbek. A rohamos digitális fejlődés és az online világ bővülése számtalan lehetőséget kínál a vállalatok számára, ugyanakkor komoly kockázatokat is hordoz magában. A hálózatokban zajló események átláthatatlanná válhatnak, sőt a fenyegetések megtalálása és megelőzése is akadályokba ütközhet. Ebben a környezetben egy hatékony monitoring rendszer elengedhetetlenül fontos az üzleti siker és az adatbiztonság szempontjából.

A vállalati hálózatokban rejlő kockázatok

Az IT security jelentősége egyre nagyobb, hiszen az online kiberfenyegetések száma folyamatosan emelkedik, összetettségük változik. A külső támadások mellett a belső IT biztonsági incidensek, például az adatszivárgás vagy a zsarolóvírusok is jelentős károkat okozhatnak. 

Az adatbiztonság hiánya az üzleti hírnév romlásához vezethet és jelentős anyagi károkat generálhat. Effajta súlyos következményekkel járó incidensekről sajnos rendszeresen hallani. 

A digitális környezet lehet más is! 

A megfelelő fejlesztéseknek köszönhetően a vállalati hálózatokban felfedezhető zűrzavar megszüntethető. Ilyen fejlesztés lehet a Progress Flowmon monitoring rendszer, amely a vállalatok számára a teljes hálózati átláthatóságot biztosítja, illetve segítséget nyújt a mai, egyre komplexebb infrastruktúrák könnyed és biztonságos üzemeltetésében.

A rendszer átlátható és biztonságos digitális környezetet teremt, segítségével könnyedén üzemeltethetővé válnak a legnagyobb és legösszetettebb hálózatok és rendszerek is. A Flowmon a hálózat monitorozásával üzemeltetési és biztonsági problémákra világít rá. 

Melyek a Progress Flowmon legfőbb előnyei? 

A rendszer részletes és azonnali információi révén az üzemeltetők képesek gyorsan reagálni a felmerülő problémákra és hatékonyan elhárítani a hibákat. A Flowmon továbbá lehetővé teszi a konfigurációs gondok gyors és pontos felderítését, valamint a hálózati optimalizációt és a kapacitástervezést.

A Flowmon segítségével az anomáliák észlelése új biztonsági rétegként működik, kiegészítve a hagyományos védelmi eszközöket. A proaktív riasztások lehetővé teszik a vállalatok számára, hogy gyorsan és hatékonyan reagáljanak a kiberfenyegetésekre és támadásokra. A rendszer azonosítja a külső és a belső IT biztonsági incidenseket is – mint például adatszivárgás vagy zsarolóvírusok – és lehetővé teszi ezek időben történő megelőzését.

A Progress Flowmon hálózati monitorozó rendszere moduláris felépítésű, így skálázható megoldást kínál a vállalatok számára. A rendszer akár heterogén infrastruktúrákban is működik, nem igényli agentek telepítését, így nem terheli az eszközöket. Passzív megoldásával a hálózat számára kevésbé megterhelő, ugyanakkor a teljes hálózati forgalmat és az alkalmazásokat is elemzi, valós időben. Ezáltal a vállalatok teljes átláthatóságot nyernek az infrastruktúra teljesítményére vonatkozóan, és könnyedén azonosíthatják a potenciális problémákat.

Az átfogó jelentési és riportolási képesség lehetővé teszi a vezetők számára, hogy részletes információkat kapjanak a hálózatok és alkalmazások teljesítményről. A Flowmon nemcsak a technikai szakembereknek, hanem vezetői szinten is hasznos és érthető adatokat szolgáltat, amelyek segítik az üzleti döntések meghozatalát és a vállalatok hatékonyabb működését.

A PANOR segít megteremteni az átlátható és biztonságos digitális környezetet!

Nem vitás, hogy a vállalati hálózatok átláthatósága és biztonsága kritikus fontosságú a sikeres működés és adatbiztonság szempontjából. Ezért van szükség a Progress Flowmon megoldásaira, melyek rugalmasan alkalmazkodnak a vállalatok igényeihez és széles körű technológiai előnyöket kínálnak, beleértve a moduláris felépítést, a passzív megoldást és a heterogén infrastruktúrák támogatását. Ezáltal a vállalatok képesek hatékonyabban üzemeltetni és védeni hálózatukat, és garantálni az üzleti folyamatok zavartalan működését.

Az életünk nélkülözhetetlen részévé vált a mesterséges intelligencia?

Az elmúlt évtizedekben a mesterséges intelligencia (AI) olyan forradalmi változásokat hozott, amelyek életünk szinte minden területén érezhetők. A globális piac összes szereplője valamilyen szinten átalakult, működését megváltoztatta. Az elkövetkező években – legalábbis az előrejelzések szerint – ennek az iránynak csak a felerősödése várható. 

Az AI-alapú kutatások terén történt gyors előrelépés, az új alkalmazási területek megjelenése, az AI irányítására és etikájára vonatkozó keretrendszerek elfogadása, és még számos fejlemény miatt a mesterséges intelligencia szerves részévé válik a sikeres vállalkozásoknak. Cikkünkben feltárjuk, hogy pontosan milyen változásokat hozott, és fog hozni a mesterséges intelligencia az IT világában, ezáltal az üzleti szférában. 

Az AI hatása az informatikára

1. TuringBots – az AI fejlesztők kora

Az AI fejlődése révén megjelentek a TuringBots-ok, azaz olyan mesterséges intelligenciával megerősített fejlesztői eszközök, amelyek képesek kódokat és teszteket generálni. A megerősítéses tanulás és a nagy nyelvi modellek (LLM) segítségével ezek a rendszerek már képesek tiszta kódot létrehozni természetes nyelven megfogalmazott követelmények alapján. A következőkben várhatóan további területeken is elegánsan beágyazzák majd ezeket az eszközöket a szoftverfejlesztési életciklusba.

2. AI által támogatott tartalomgenerálás

Az ember által létrehozott tartalmak előállítása soha nem lesz elég gyors ahhoz, hogy kielégítse a nagy mennyiségű, személyre szabott tartalom iránti igényt. Ezért a prognózisok azt előlegezték meg, hogy 2023-ban a vállalatok legalább 10 százaléka az AI által támogatott digitális tartalomgenerálásba fog invesztálni. Tehát a szöveg, a kép, a hang és a videó AI modellek segítségével történő létrehozása válik a mindennapi munkafolyamatok szerves részévé. Ma azonban már bátran kijelenthetjük – az olyan újonnan megjelenő chatbotoknak köszönhetően, mint a ChatGPT –, a jósolt arány a valósnál jóval alacsonyabb. 

3. Jobb ügyfélszolgálat és ügyfélélmény

Az AI technológiák lehetővé teszik az automatizált ügyfélszolgálatot és az élmények személyre szabását. Chatbotok és virtuális asszisztensek már most is segítenek az ügyfeleknek kérdések megválaszolásában, problémák megoldásában és akár a vásárlási folyamat során is. Az AI további fejlődése ezen a területen várhatóan még hatékonyabb és emberibb kommunikációt tesz majd lehetővé.

Összességében az AI olyan mértékben hatott az informatikára, hogy ma már elmondhatjuk, nélkülözhetetlen részévé vált az életünknek. A mesterséges intelligencia folyamatos fejlődése újabb lehetőségeket nyit meg az informatika világában, az intelligens digitális kollégák pedig egyre nagyobb szerepet kapnak az üzleti életben.

PANOR Informatikai Zrt. az innováció és a fejlődés zászlóvivője! A mesterséges intelligencia határait feszegetjük, mindennapi munkánk során pedig kihasználjuk az AI-ban rejlő végtelen lehetőségeket. 

A szolgáltatófüggetlen dinamikus VPN hálózatok miért időszerűek most is?

Mostanában a felhőalapú alkalmazások, szolgáltatások nagyon népszerűek. Vagyis WAN oldalon elegendő, ha jó internetkapcsolatunk van? 

Nos, a valóság kicsit árnyaltabb:

  • nem minden üzleti alkalmazásnak kedveznek a felhőalapú megoldások (magas késleltetési idő);
  • jobb bizonyos érzékeny adatokat „földön tartani” – on premise megoldásokkal;
  • némelyik cég ragaszkodik a függetlenségük fenntartásához – nem akarják, hogy működésük a felhő szolgáltató, azaz harmadik felek rendelkezésre állásától függjön.

Szóval mit tehet egy olyan cég, amelynek sok helyszínen van irodája és földrajzilag kiterjedt? 

A magától értetődő megoldás, hogy a szolgáltató(k)tól rendel egy (jellemzően mlps vagy QinQ alapú) VPN hálózatot. Azonban, ha az egyes helyszínek igazán távol vannak egymástól, akkor a VPN hálózat kialakításához magához is több szolgáltató együttműködésére van szükség. A VPN hálózat rendelkezésre állása pedig az érintett szolgáltatók együttműködésétől függ majd. No és persze ez a megoldás – különösen, ha redundanciát is tartalmaz – eléggé költséges.

Választható persze hagyományos pont-pont közötti VPN kapcsolat is, ami elsőre jó megoldásnak tűnik, de sajnos a skálázhatósága eléggé nehézkes: „full mesh” kapcsolódáshoz (minden helyszín kapcsolódik mindegyik másikhoz) nagyon sok kapcsolatra van szükség. Például 15 helyszín esetén a „full mesh” kapcsolati linkek száma (15*14)/2=105. Ennyi link fenntartása elég nagy kihívás.

Vállalhatunk kompromisszumot és kiépíthetünk úgynevezett „partial mesh” VPN hálózatot, amikor nem mindegyik helyszínnek lesz közvetlen kapcsolata mindegyik másik helyszínnel. Viszont még ebben az esetben is szükséges számunkra statikus IP-cím minden helyszínen a statikus VPN tunnel-ek kialakításához.

Dinamikus VPN hálózatoknál azonban elegendő csupán a központi helyszín esetén statikus IP-cím, az összes többi helyszín pedig erre a helyszínre regisztrálja fel magát akár a legolcsóbb dinamikus IP címzésű internet szolgáltatás felhasználásával.

Akkor miért is nem használnak dinamikus VPN hálózatot mindenhol? 

A piacvezető márkának létezik jó megoldása, de ez a funkció csak viszonylag drága router-ekkel valósítható meg. Manapság pedig a routerek nem túl népszerű eszközök kisebb irodák, helyszínek esetén. A legtöbb céges route-olási feladatot manapság amúgy is leginkább multilayer switch-ek, illetve tűzfalak, mint tipikus WAN oldali peremeszközök végzik el.  

Viszont létezik dinamikus VPN megoldás észszerű árú tűzfalak felhasználásával is! Csak gondoljuk végig: a távoli kisebb irodákba, helyszínekre nincs szükség csak egy tűzfalra (opcionálisan egy switch-csel kiegészítve) ami mellé elegendő dinamikus IP címzésű internet szolgáltatást előfizetni. A teljesség kedvéért ezt kiegészíthetjük mobilinternet szolgáltatással és multihomed (több internetkapcsolatos) redundáns megoldásunk lesz a helyszínen. A több internetszolgáltatást pedig SD-WAN funkciókkal párhuzamosan használhatjuk. 

Természetesen egy ilyen összetett technológia know-how-ja, illetve a gyakorlati tapasztalat ennek kialakításával, működtetésével érték. Mi büszkén ajánljuk fel ezen értékeinket azok számára, akik kiépíteni, működtetni szeretnék költséghatékony, harmadik féltől független céges hálózatukat! 

Cikk szerzője: Somogyi Csaba